Super-El Niño alkaa näillä näppäimillä: Ruoan hintaan uhkaa tulla huomattava muutos

Käynnissä on voimakas El Niño -ilmiö, jonka on ennustettu yhä voimistuvan tulevina kuukausina ja saavuttavan huippunsa loppuvuodesta. On hyvin todennäköistä, että jo lähiviikkoina koemme ns. Super-El Niñon, eli erittäin voimakkaan El Niñon, joka uhkaa rikkoa ennätyksiä. Näin voimakkaalla tapahtumalla on radikaaleja vaikutuksia säähän eri puolilla maapalloa, mutta tämän lisäksi myös eri elintarvikkeiden tuotantoon ja hintaan. Pitkittyvät kuumat ja kuivat jaksot uhkaavat satoja Aasiassa, kun taas Etelä-Amerikan rankkasateet ja tulvat voivat leikata globaalia kahvisatoa, mikä nostaisi raakakahvin pörssihintaa ja sitä kautta kuluttajahintoja entisestään.
El Niñon aikana maapallon keskilämpötila nousee. Moni ennätyksellisen lämmin vuosi on ollut seurausta El Niñosta. Maapallon keskilämpötila rikkoi ennätyksiä edellisen kerran vuonna 2024 El Niñon jälkimainingeissa, mutta tämän ennätyksen odotetaan mahdollisesti rikkoutuvan jo kuluvana tai tulevana vuonna.
El Niño -ilmiön voimakkuutta tarkastellaan Tyynen valtameren pintalämpötilan muutoksina. Tässä blogissa tarkastelemme keskisen ja itäisen Tyynen valtameren pintaveden lämpötilaa päiväntasaajan lähettyvillä nk. NINO3.4 -alueella (5°N–5°S, 120°W–170°W). Elokuun ensimmäisellä puoliskolla pintaveden lämpötila on Yhdysvaltain liittovaltion sää- ja valtamerentutkimusorganisaatio NOAA:n mukaan alueella lähes kaksi astetta vuosien 1991–2020 keskiarvon yläpuolella, mikä täyttää voimakkaan El Niñon kriteerit.
Kun poikkeama ylittää kaksi astetta, puhutaan erittäin voimakkaasta ilmiöstä, jota kutsutaan myös Super-El Niñoksi. Uskoisin tämän raja-arvon ylittyvän pysyvämmin jo lähiviikkoina tai viimeistään elo–syyskuun vaihteessa NINO3.4 -alueella. Itäisellä Tyynellä valtamerellä lähempänä Etelä-Amerikan rannikkoa kahden asteen raja-arvo on jo ylittynyt. Ajoittain se on ylittynyt myös NINO3.4 -alueella, minkä takia osa lähteistä mainitseekin Super-El Niñon olevan jo keskuudessamme.
On hyvin todennäköistä, että ilmiö jatkaa lähikuukausina voimistumistaan. Tämän hetkisen ennusteen mukaan on mahdollista, että El Niño saavuttaa huippunsa loppuvuodesta, ja ensi vuoden alussa se lähtisi hitaasti heikkenemään. On mahdollista, että NINO3.4 -alueella pintaveden lämpötilassa saavutetaan loppuvuodesta jopa yli kolmen asteen poikkeamia, mikä tekisi kuluvasta El Niño -episodista mittaushistorian voimakkaimman ainakin 1950-luvulta lähtien tarkasteltuna.
Edellisiä voimakkaita El Niño -episodeja todistettiin vuosina 2015–2016 ja 1997–1998. Myös näinä ajanjaksoina Super-El Niñon kriteerit täyttyivät, eli NINO3.4 -alueen poikkeama ylitti kaksi astetta. Esimerkiksi talvella 2015–2016 poikkeama oli 2,6 astetta, mikä näyttäisi tulevan syksyn aikana ylittyvän.
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Artikkeli jatkuu

Miten Super-El Niño vaikuttaa säähän?
Kuluvana vuonna El Niño -ilmiö on edennyt nopeasti, toisin sanottuna Tyynellä valtamerellä lämpötila on alueen keskisissä ja itäisissä osissa noussut kohisten. Vastaavasti Tyynen valtameren läntisissä osissa meriveden lämpötila laskee hieman El Niñon seurauksena, mikä vähentää monsuunisateita, lisää kuivuutta sekä tukahduttavaa kuumuutta.
El Niño on jo todennäköisesti johtanut Pohjois-Atlantin hurrikaaniaktiivisuuden heikkenemiseen. Tyypillisesti El Niñon aikana trooppisten hirmumyrskyjen lukumäärä vähenee Pohjois-Atlantilla, mikä johtuu ilmakehässä kasvaneesta tuuliväänteestä. Jos tuuliolosuhteet muuttuvat korkeuden mukana aiempaa enemmän, tämä katkaisee hurrikaanien kehitykseltä tarvittavan ainesosan, vaikka meri olisikin hyvin lämmin.
Copernicus-palvelun mukaan kesä–heinäkuu oli Länsi-Euroopassa mittaushistorian kuumin. Kesäkuun lämpöennätykset rikkoutuivat yli 10 Euroopan valtiossa, ja osassa maista mitattiin korkein lukema koko mittaushistorian aikana. Esimerkiksi Saksassa 27. kesäkuuta mitattu 41,7 astetta ja Tanskassa mitattu 37 astetta rikkoivat valtioiden aiemmat lämpöennätykset.
Euroopan ennen näkemättömien helleaaltojen taustalla olivat pitkäkestoiset korkeapaineet, jotka pysyivät paikoillaan viikkokaupalla. Ne keräsivät kuumaa ilmaa aina Pohjois-Afrikasta saakka ja "lukitsivat" sen paikoilleen. Pitkäkestoisia korkeapaineita on aiemminkin nähty Euroopassa El Niño -jaksojen aikana, mutta vaikutus ei aina ole yhtä suoraviivainen kuin muilla mantereilla. Ei voida siis yksiselitteisesti todeta, että El Niño olisi suoraan aiheuttanut Euroopan ennätyshelteet, mutta se on saattanut edesauttaa pitkäkestoisten korkeapainejaksojen syntyä.
El Niñon voimistuessa vaikututukset maapallon säähän tulevat yhä kasvamaan. Alla olevasta kartasta näet tarkemmin, minkälaisia vaikutuksia ilmiöllä on tyypillisesti ollut eri mannerten säähän pohjoisen pallonpuoliskon talvikuukausina.

Ruoka kallistuu
Maailmanlaajuinen elintarvikkeiden hintakehitys on yhä herkempi globaaleille sääilmiöille, joita ilmastonmuutos ja sen myötä voimistuvat globaalit sääilmiöt, kuten El Niño, kiihdyttävät.
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Artikkeli jatkuu
Kesän 2026 poikkeuksellisen ankarat helteet ja pitkittyneet kuivuusjaksot eri puolilla Eurooppaa ovat The Guardian -lehden mukaan aiheuttaneet merkittäviä haasteita mantereen maataloustuotannolle ja vaikeuttaneet monien keskeisten satojen kehitystä. Sadot ovat jääneet paikoitellen erittäin niukoiksi. Helleaallon seurauksena maataloustuotteiden hinnat ovat nousemassa syksyllä. Hintojen nousu voi heijastua myös hedelmiin ja vihanneksiin, sillä niiden kasvattaminen vaikeutui kuluvana kesänä merkittävästi Länsi-Euroopassa kuivuuden seurauksena.
Oman lisähaasteensa tuo alati voimistuva El Niño. Vaikka Eurooppa onkin tyypillisesti ollut yksi vähiten El Niñon vaikutuksista kärsinyt maanosa, nyt puhutaan poikkeuksellisesta mittakaavasta. El Niñosta ennustetaan voimakkainta vuosikymmeniin, jolloin ruuan tuotannossa heräävät kriisit maapallon toisella laidalla voivat heijastua myös Suomeen. Inderesin mukaan voimakas El Niño voi nostaa maailmanmarkkinahintoja jopa 9 % ja täten kiihdyttää inflaatiota.

Voimakkaan El Niñon laukaisemat sään ääri-ilmiöt eivät tunnu pelkkinä uutisotsikoina toiselta puolelta maapalloa. Esimerkiksi Aasiassa ja Indonesiassa El Niñon aiheuttamat poikkeukselliset helteet ja kuivuus saattavat johtaa syksyn ja talven aikana akuuttiin ruokatuotannon kriisiin. Vaikka paikalliset kuluttajat kärsivät hintapiikeistä rajuimmin, nämä Aasian alueen sääongelmat voivat nostaa Euroopassa esimerkiksi riisin, palmuöljyn ja mausteiden hintoja.
Puolestaan Etelä-Amerikan sääheilahtelut – rankkasateet, pitkittyneet kuivuuskaudet ja äärimmäiset lämpötilat – koettelevat tarkasti rajatuilla ilmastovyöhykkeillä sijaitsevia tuotantoalueita. Seuraukset ovat konkreettisia: suomalaistenkin arkeen kuuluvien nautintoaineiden, kuten kahvin, suklaan ja kaakaon hinnat voivat reagoida globaalin sään muutoksiin äkillisesti ja kivuta ylöspäin.
Lue seuraavaksi: Syys-marraskuun pitkä ennuste on julkaistu – tältä se näyttää! Jopa ennätyksellinen El Niño -jakso edessä
Lähteitä: Reuters, Inderes, The Guardian, Copernicus, NOAA



